Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Laureaci X edycji Milanowskiego Liścia Dębu

Ryszard Witkowski PS. „Romuald”, „Orliński”

Urodził się 9 maja 1926 roku. Ukończył Szkołę Inżynierską im. Wawelberga i Rotwanda oraz Politechnikę Warszawską z tytułami inż. mech. i mgr. inż. Lotnictwa. Jest autorem i tłumaczem wielu opublikowanych w kraju i zagranicą artykułów i książek z zakresu lotniczej literatury technicznej i biografii wielkich lotników.  Odznaczony m.in. tytułem „Sprawiedliwy Wśród  Narodów Świata” i honorowym obywatelstwem Państwa Izrael (za pomoc trójce Żydów uwolnionych z Gęsiówki podczas Powstania), Krzyżem AK, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  W czasie wojny działał w konspiracji w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK, m.in. jako kolporter tajnej prasy oraz w osłonie zrzutów cichociemnych na placówce „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego. Po Powstaniu współpracownik komórki „Foto” Delegatury Rządu RP na Kraj. Po wojnie represjonowany przez UB, aresztowany. Wspomnienia na ten temat opublikował w książce „Milanówek miejsce magiczne”.

Niektóre z jego licznych funkcji związanych z lotnictwem to: praca pilota doświadczalnego, wykładowcy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie, Cranfield Institute of Technology w Anglii, Air Academy w Misuracie w Libii, a także zdobyte uprawnienia niezależnego eksperta lotniczego, biegłego sądowego ds. wypadków lotniczych oraz międzynarodowego sędziego sportów lotniczych FAI i szybownika.

Pan Ryszard jest synem pierwszego naczelnika poczty milanowskiej Józefa Witkowskiego i Felicji Witkowskiej właścicielki zakładu fotograficznego.  Dzięki matce doskonale poznał warsztat fotografa i rozbudził w sobie pasję robienia zdjęć. Zbiór zdjęć Ryszarda Witkowskiego znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rodzina Witkowskich skoligacona jest z rodziną założyciela Milanówka – Michała Lasockiego.


Wersja do druku