Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Paweł Dłużewski

Satyryk, artysta kabaretowy, przedsiębiorca, kolarz.

Rozpoczynał karierę artystyczną w studenckim kabarecie „Pod Psem” na warszawskiej AWF w latach 1976-1980. W 1981 r. rozpoczął występy w zawodowym kabarecie w kawiarni „Nowy Świat” i w hotelu „Victoria”. Występował wśród takich znakomitości jak Jonasz Kofta, Jan Tadeusz Stanisławski, Tadeusz Drozda, Stefan Friedman, Janusz Rewiński, Janusz Gajos, Jan Kobuszewski, Jan Kociniak, Edward Dziewoński. Póżniej stan wojenny wymazał słowo kabaret na 2 lata.

W 1985 r. w czasie wakacji powstał program telewizyjny „Skauci piwni”, żywe studyjno-plenerowe widowisko. Występował tam obok Janusza Rewińskiego, Krzysztofa Jaroszyńskiego, Krzysztofa Piaseckiego i Kabaretu Elita. Od 1988 r. zaczął występować w kabarecie Jana Pietrzaka „Pod Egidą” i kabaretonach opolskich. Wspólnie z Janem Pietrzakiem rozśmieszali publiczność w kraju i polonijną w Europie Ameryce i Australii. Obecnie występuje w kabarecie „Pod Egidą”, w hotelu „Radisson”, gdzie prezentuje własne monologi w programach „Na stojaka”, w telewizji HBO oraz pisze felietony do tygodnika „Wprost”.

W Milanówku zasłynął jako inicjator i zarazem organizator kabaretonu milanowskiego, w którym występuje z plejadą najznakomitszych polskich twórców. Ponadto kilkakrotnie występował w edycjach „Twórczego Milanówka”, w ramach Dni Milanówka i sponsorował wiele imprez kulturalnych na terenie Miasta. Wszystkie te imprezy organizuje społecznie, a dochód przeznacza na dofinansowanie placówek oświatowych i opiekuńczych w mieście. Nic więc dziwnego, że TPD przyznało mu tytuł „Przyjaciela dzieci ulicy”.

W 2004 roku został uhonorowany statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wkład w upowszechnianie kultury i promocję Milanówka.


Wersja do druku