Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Andrzej Zaorski

Wybitny aktor, satyryk, reżyser teatralny i telewizyjny.

Po studiach w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, występował jako aktor w wielu teatrach warszawskich, m.in. we Współczesnym „ Ateneum” a ostatnio w Teatrze Rozmaitości. W swoim dorobku ma wiele ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. W teatrze Telewizji zagrał rolę tytułową w „Panu Tadeuszu” w reż. A. Hanuszkiewicza, w serialach telewizyjnych występował m.in. w „Kolumbach” w reż. J. Morgensterna i „Lalce” w reż. R. Bera i J. Rybkowskiego, role filmowe, m.in. w takich filmach jak „Marysia i Napoleon”., „Małżeństwo z rozsądku”, „Westerplatte”, „Przekładaniec”, „Bolesław Śmiały”, „Skradziona Kolekcja” „Baryton”, „Piłkarski Poker”, „Panny i Wdowy”. Jest współtwórcą popularnych programów kabaretowo-satyrycznych – Gallux-schow, 60 minut na godzinę, Studio Gamma i Polskie Zoo.

Reżyserował w wielu teatrach polskich, m.in. „Śluby Panieńskie”, „Parady”, „Skiz” – w Teatrze Polskim w Szczecinie, „Miłość pod Padwą”, „Polowanie na Lisa” – w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Reżyser i wykonawca programów estradowych. Występował w kabaretach „U Lopka”, „Pod Egidą”, „Tu 60-tka” i „Kaczuch Show”. Laureat wielu nagród, m.in. telewizyjnego „Wiktora” dla osobowości telewizyjnej. W Milanówku wielokrotnie występował w kabaretonie milanowskim Pawła Dłużewskiego i Twórczym Milanówku. W ramach obchodów 100-lecia Letniska zaprezentował w Teatrze Letnim wystawę „Człowiek o stu obliczach”, wcielając się (na zdjęciach inscenizowanych wspólnie z fotografikiem) w najróżniejsze postaci świata kultury i polityki.

Przy każdej okazji podkreśla swoją satysfakcję z zamieszkiwania na stałe w Milanówku. Na pytanie dziennikarza „Życia Warszawy” przeprowadzającego sondę wśród ludzi z pierwszych stron gazet – Gdzie spędzić wakacje w Warszawie? – odpowiedział: Wakacje w Warszawie najprzyjemniej spędza się w Milanówku!

W 2004 roku został uhonorowany statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wkład w upowszechnianie kultury i promocję Milanówka.


Wersja do druku