Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Danuta Maria Kijewska

Działaczka Komitetu Obywatelskiego z przełomu lat 80. i 90. Organizatorka akcji pomocy dzieciom z Ukrainy i Białorusi – wakacyjne pobyty
dzieci w Polsce, rozlokowywanie ich w Milanówku, wycieczki po kraju, organizowanie czasu, prezenty (kilka lat). Po śmierci ks. Popiełuszki, w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, gdzie opozycjoniści pełnili na zmiany całodobowe dyżury w ramach tzw. porządkowych służb kościelnych, Pani Danuta Kijewska przewodniczyła przez 3 lata – 1985-87 grupie milanowsko-grodziskiej, która zajmowała się przyjmowaniem i dystrybucją zagranicznych darów rzeczowych oraz leków wśród mieszkańców Milanówka (m.in. wózki dla osób niepełnosprawnych), także za pośrednictwem parafii.

Przed stanem wojennym w domu państwa Danuty i Zbigniewa Kijewskich funkcjonowała drukarnia drukująca książki w „drugim obiegu” i opozycyjną prasę podziemną. Przed kilkoma laty z inicjatywy podkowiańskich drukarzy, państwo Kijewscy otrzymali odznaczenie Ministerstwa Kultury za tę działalność. W ubiegłym roku pani Danuta została odznaczona orderem uśmiechu – za pomoc dla dzieci z TPD.

Od kilkunastu lat prowadząc wraz z mężem Zbigniewem fundację rodzinną „Człowiek-Człowiekowi”, organizuje wigilie dla samotnych, początkowo w parafii, teraz u sióstr Urszulanek. Przez wiele lat pracowała w milanowskim sklepiku charytatywnym. Zabiega o realizację wymarzonego od lat przedsięwzięcia – budowy hospicjum.

W 2005 roku Pani Danuta Kijewska została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za szczególny wkład w działalność społeczną na terenie miasta.


Wersja do druku