Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Maria Płóciennik

Od 18 lat z powodzeniem prowadzi Bibliotekę Parafialną im. ks. Jerzego Modzelewskiego w Milanówku, ciesząc się szacunkiem i uznaniem czytelników, którym nie szczędzi czasu, doradzając wybór właściwej lektury, a młodzieży pomagając w podejmowaniu trudnych niekiedy decyzji życiowych.

Biblioteka należy do kategorii „żywych organizmów”, co przejawia się w fakcie, że permanentnie korzysta z niej blisko 600 czytelników, ma bardzo bogaty księgozbiór (blisko 18 tys. woluminów), który poza literaturą religijną, zawiera klasykę polską i zagraniczną, co jest bez wątpienia zasługą p. Marii Płóciennikowej i grupy jej stałych współpracowników – m.in. studentów Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Ci młodzi ludzie opracowali dla potrzeb naszej biblioteki komputerowy program katalogowania zbiorów, do którego systematycznie wprowadzane są nowe zapisy.

Że nie jest to tylko działalność o wymiarze lokalnym świadczy fakt, że władze Wydziału Bibliotekoznawstwa UW co roku kierują do tej biblioteki parafialnej swoich studentów na praktyki wakacyjne, które odbywają pod kierunkiem p. Płóciennikowej.

Wielokrotnie brała udział w zbiórkach wartościowych publikacji książkowych, które są zbędne w domowych biblioteczkach, a mogą służyć lokalnej społeczności. W wyniku tych akcji przekazano znaczną liczbę duplikatów dzieł klasyki polskiej do bibliotek parafialnych za wschodnią granicą (m.in na Białoru. do tamtejszych bibliotek przy polskich parafiach).

Pani Maria Płóciennikowa w 2005 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za ogromny wkład w działalność społeczną na terenie miasta.


Wersja do druku