Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Laureaci XI edycji Milanowskiego Liścia Dębu

Jolanta Louchin urodzona w Warszawie 25 lutego 1957 roku, w 1985 roku ukończyła studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1996- 2001 odbyła studia doktoranckie w Instytucie Historii PAN.

Pracę zawodową rozpoczęła w 1986 roku w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, gdzie pracowała do 2001. W latach 2001 – 2007 zatrudniona w Archiwum Akt Nowych początkowo jako zastępca dyrektora, a później dyrektor archiwum. Od połowy czerwca 2007 do października 2013 roku na stanowisku dyrektora Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

W tym czasie Archiwum wydało sześć pozycji książkowych (siódma w przygotowaniu) w większości poświęconych historii Milanówka i zaangażowaniu jego mieszkańców w działalność społeczną i niepodległościową. Archiwum na potrzeby wydawnictw i licznych wystaw zaangażowało się w wyszukiwanie oraz gromadzenie dokumentów związanych z dziejami Milanówka. Wspólnie z działającym przy Archiwum Stowarzyszeniem Konserwatorów Czasu zbierano także relacje od byłych żołnierzy AK Ośrodka Mielizna i działaczy „Solidarności” z Milanówka i okolic.

Za działalność na rzecz kombatantów odznaczona medalem „Pro Memoria”. Archiwum wielokrotnie uczestniczyło w Festiwalu Otwartych Ogrodów, a także wzięło udział w międzynarodowym projekcie wspólnie z Fundacją „Kos” i norweskim archiwum w Lillehammer, w wyniku którego w Milanówku zorganizowano międzynarodową konferencję podsumowującą projekt, w której wzięli udział przedstawiciele ambasady norweskiej w Polsce, działacze norweskiej organizacji Solidaritet Norge-Polen, działacze Solidarności i przedstawiciele świata nauki.

Ostatnia publikacja Archiwum „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności” wydana pod patronatem Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza została nagrodzona przez Europejskie Centrum Solidarności, a jej promocję w styczniu 2013 roku zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Archiwum stara się aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, starając się równocześnie promować i propagować urodę miasta oraz osiągnięcia milanowian. Pierwsza publikacja „Milanówek w dokumencie i fotografii” powstała we współpracy z Towarzystwem Miłośników Milanówka, wydana w językach polskim i angielskim trafiła do kilkudziesięciu archiwów, bibliotek i ośrodków naukowych na całym świecie. Kolejne publikacje „Cmentarz w Milanówku. Przewodnik biograficzny” wydana z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz „Ilustrowane dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanówku 1911 – 2011” wzbudziły zainteresowanie mieszkańców, ale także uznanie historyków. Monografia milanowskiego OSP została wyróżniona przez Komisję Historyczną przy Zarządzie Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie, która przyznała publikacji I nagrodę.

Jolanta Louchin jest członkiem Rady Programowej Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w latach 2010 – 2012 była zastępcą przewodniczącego Rady Archiwalnej działającej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, a od 2012 roku jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Obecnie po zmianach organizacyjnych, jakie miały miejsce w APDOP pracuje w Milanówku jako zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Warszawie ds. dokumentacji osobowej i płacowej.


Wersja do druku