Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Laureaci XI edycji Milanowskiego Liścia Dębu

Zygmunt Fok jest wieloletnim mieszkańcem Milanówka, zawodowo pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Przez wiele lat współpracował społecznie z Zespołem Szkół przy ul. Piasta oraz z Milanowskim Ośrodkiem Kultury.

Urodzony w 1928 r. w Przemyślu. Uczestnik II wojny światowej (w II Armii WP zdobywał Berlin, uprzednio zataiwszy prawdziwą datę urodzin).

 

Jako aktor zadebiutował w 1953 r. w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Później pracował m.in. w teatrach w Lublinie im. Juliusza Osterwy, w Kaliszu im. Wojciecha Bogusławskiego, ostatnich kilkanaście lat grał w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wystąpił również w kilkudziesięciu filmach i spektaklach teatru telewizji.

Przez całe życie zawodowe równolegle związany z ruchem amatorskim. W Lublinie, w latach sześćdziesiątych prowadzony przez Niego teatr został nagrodzony na ogólnopolskim festiwalu tysiąclecia. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. prowadził zajęcia parateatralne i kółka recytatorskie. Wielokrotnie przygotowywał młodzież do konkursów recytatorskich, dzięki czemu osiągała ona finały zarówno wojewódzkie, jak i ogólnopolskie. Często też pomagał w przygotowaniach do egzaminów do szkół teatralnych.

Wraz z małżonką, Stefanią Błońską (zm. w 2000 r.), zainicjował powstanie cyklicznego konkursu recytatorskiego „O Laur Milanówka” (edycja comiesięczna, finał doroczny). W latach siedemdziesiątych za pracę na rzecz kultury w Milanówku uhonorowany „Złotą Syrenką”.

W latach 1984–88 był przez jedną kadencję Radnym Miasta Milanówka, był wiceprzewodniczącym Komisji Kultury.


Wersja do druku