Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Szymon Wdowiak

Milanowianin, ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (1960). Największą pasją jego życia stały się góry wysokie, alpinistyka, a przede wszystkim fotografowanie i filmowanie.

Z kamerą towarzyszył licznym polskim wyprawom eksploracyjno-alpinistycznym, m.in., Kanngbaczen (1974), Kanchendzanga (1978), Annapurna (1982), K-2 (1983). Był również operatorem filmowym Polskiej Wyprawy Polskiej Akademii Nauk na Antarktykę (1975/76). Filmował na Kaukazie i w Pamirze, w górach Alaski i Kanady, Patagonii, Mongolii, Tybecie, Indiach, Karakorum, w Himalajach i Nepalu. Plonem jego wypraw jest ponad 70 filmów dokumentalnych, zrealizowanych całkowicie we własnym opracowaniu autorskim (scenariusz, zdjęcia, reżyseria, komentarz). Szczególne uznanie i szeroki rozgłos przyniosły  mu cykle filmowe, które powstawały w ramach współpracy z Telewizją Polską, m.in. „Tryptyk Himalajski” (1978/79), „Niedotykalni” (1985), „Z Łona Gór” (1985), „Patagońskie Żywioły” (1987), „Wisła Płynie” (1992), „Tao i Kormorany” (1997).

Jest laureatem prestiżowych nagród na festiwalach filmów podróżniczych i górskich, m.in. Grand Prix Tbilisi (1975), Grand Prix Warszawa (1995), Nagroda Specjalna Trento (1996). Za filmy „Pokochać drzewa” i „Wisła płynie” otrzymał Nagrodę Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Ekologicznych EKOFILM’92.

Obok obrazów filmowych, Szymon Wdowiak jest autorem znakomitych fotografii  prezentowanych na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz publikowanych w wydawnictwach albumowych. Warto przypomnieć, że pierwszą indywidualną wystawę fotograficzną „Lodowce Kaukazu” przedstawił publiczności w Muzeum Ziemi PAN w 1967 roku. W listopadzie i grudniu 2000 r. odbyła się wystawa fotografii  „Wśród bogów i   kamieni”, również w Muzeum Ziemi PAN. Milanowianie pamiętają realizację filmu „O czym szumią drzewa”.

W 1999 r. otrzymał podziękowanie od Burmistrza Miasta Milanówka Jerzego Wysockiego oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury za twórczy wkład w rozwój kultury na terenie Milanówka. W 2004 r. był jednym z jurorów III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów.

Szymon Wdowiak został uhonorowany wieloma odznakami i medalami, m.in. Polskiego Klubu Górskiego, medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, medalem „Zasłużony dla Kultury Fizycznej i Turystyki”, medalem „100 Lat Organizacji Taternickich w Polsce 1903-2003”. W 2002 r. w uznaniu zasług w promowaniu walorów milanowskiej przyrody,  Towarzystwo Miłośników Milanówka przyznało mu godność Członka Honorowego.

Dla Milanówka zapisał się w sposób szczególny realizacją filmu „Pokochać drzewa”, w którym uwrażliwił  milanowian na potrzebę ochrony niezwykle wartościowego drzewostanu oraz na konieczność podejmowania właściwych zachowań ekologicznych. Film ten ukazuje piękno polskiej przyrody na przykładzie naszego Miasta i zarazem przestrzega przed zagrożeniami, jakie dla środowiska niesie współczesna cywilizacja i niekontrolowane uprzemysłowienie.   Stając się wielkim autorytetem twórczym, wywierał i wywiera ogromny wpływ na postawy wielu artystów fotografików, filmowców, naukowców, alpinistów i innych, promując jednocześnie Milanówek, w którym mieszka i tworzy.
Jako twórca należy do panteonu największych artystów Milanówka.


Wersja do druku