Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku

Ochotnicza Straż Pożarna w Milanówku jest jedynym stowarzyszeniem na terenie naszego miasta, działającym nieprzerwanie od czasów swego powstania do chwili obecnej.
Została założona 1 grudnia 1911 r. jako oddział straży grodziskiej. Inicjatorem jej powołania był Gabriel Frasunkiewicz, społecznik, członek zarządu straży grodziskiej i mieszkaniec Milanówka. Organizacja straży w samodzielną jednostkę nastąpiła 23 sierpnia 1914 r.

W 1923 r. została założona orkiestra dęta przy OSP, Harcerska Drużyna Pożarna, składająca się z uczniów miejscowego gimnazjum oraz poświęcony sztandar i konny wóz rekwizytowy.

Początkowo straż nie dysponowała własną remizą, lecz korzystała z użyczanych lub dzierżawionych pomieszczeń na przechowywanie posiadanego sprzętu. Pierwszy własny plac zarząd OSP nabył w 1926 r. przy ul. Żwirowej (ob. Fiderkiewicza). Tam też wzniesiono wspinalnię i drewnianą remizę. W 1930 r. dokonano zmiany lokalizacji remizy, lecz w obrębie tej samej ulicy.
W 1944 r. wzniesiona została nowa murowana remiza na obecnym placu przy ul. Warszawskiej.

W ślad za coraz szerszym zakresem zadań stawianych przez strażami ochotniczymi, OSP Milanówek została 10 kwietnia 1995 r. włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W 2001 r. Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP nadał dla OSP Milanówek złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. W dniu obchodów 90-lecia 10 czerwca 2001r. została uroczyście poświęcona i przekazana do użytku nowa świetlica w rozbudowanej remizie.

W 2006 r. Prezesem OSP Milanówek został wybrany Krzysztof Ciborowski.

Obecnie jednostka liczy 59 czynnych druhów, w tym 13 kobiet, dysponuje dwoma samochodami ratowniczo-gaśniczymi GBA: GBA 447-30 średnim miejskim samochodem ratowniczo-gaśniczym na podwoziu Renault Midlum (od 2002 r.) i GBA 449-31 średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym GBA-2,5/20, na podwoziu STAR 12-157  (od 2004 r.) - zakupionym ze środków ZOW ZOSP i WFOŚiGW, dzięki wsparciu ze strony Samorządu Miasta. Jednostka posiada dwie motopompy szlamowe, zestawy ratownicze, w tym siedem aparatów tlenowych.

Wyposażenie milanowskiej OSP to również Holmatro, czyli zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych, stosowanych najczęściej w wypadkach komunikacyjnych.

Zgodnie ze statystykami OSP Milanówek plasuje się w czołówce jednostek operacyjno-technicznych o największym obciążeniu interwencyjnym (według statystyki za lata 2002-2006, ze średnioroczną liczbą wyjazdów do akcji na poziomie 260, zajmowała VI miejsce w województwie mazowieckim, a IX w kraju, co jest wynikiem godnym pozazdroszczenia). W 2010 r. jednostka wyjeżdżała 216 razy, w tym do 48 pożarów.

Ponadto jednostka bierze czynny udział w organizacji i zabezpieczeniu uroczystości patriotycznych i innych wydarzeń miejskich.


Wersja do druku