Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Milanówku

Siostry Urszulanki osiedliły się w Milanówku na stałe w 1942 r. Od momentu zamieszkania w naszym mieście prowadziły działalność wychowawczą, którą kontynuują do dnia dzisiejszego; organizowały kolonie letnie, uczestniczyły w prowadzeniu tajnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum, założyły internat dla dzieci oraz przedszkole, które prowadzą do dziś.


W czasie wojny z narażaniem życia ratowały dzieci pochodzenia żydowskiego. Gdy rozpoczęła się eksterminacja Żydów siostry wyprowadzały dzieci z gett i umieszczały w prowadzonych przez siebie placówkach m.in. w Milanówku, aby później mogły one wyjechać do Izraela. Dziś wiadomo, że pomoc otrzymało ponad trzydzieścioro dzieci.


W 1997 roku uczestnicząca w tych wydarzeniach przełożona Zgromadzenia S. Andrzeja Górska otrzymała odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W czasie Powstania Warszawskiego „Matulinek” był miejscem schronienia i pomocy uchodźcom z Warszawy.


W okresie powojennym  siostry prowadziły półkolonie, internat dla dziewcząt ze szkół średnich oraz przedszkole. W ramach prowadzenia działalności charytatywnej udzielały pomocy tam, gdzie była ona potrzebna; pielęgnowały chorych w domach; oddawały nawet krew w szpitalach. Wydawały posiłki głodnym i wspierały potrzebujących. Przy współpracy z Fundacją „Homo Homini” organizowały wieczerze wigilijne dla samotnych oraz wielokrotnie uczestniczyły w życiu kulturalnym lokalnej społeczności, m.in. organizując wraz ze Stowarzyszeniem Słoneczny Promyk oraz z Milanowskim Centrum Kultury (MCK) Festyny Urszulańskie „Milanówek dzieciom”.


Przez lata zajmowały się i zajmują kościołem i zakrystią parafii św. Jadwigi Śląskiej. Są także katechetkami i wspierają rodziców w wychowaniu religijnym dzieci.


S. Urszulanki działają również poza granicami kraju m.in. na Ukrainie i Białorusi. Udzielają tam wsparcia dzieciom z polskich rodzin organizując pomoc materialną, wyjazdy na kolonie, dożywianie, utrwalanie polskości. W 2002 roku Dom Rekolekcyjny S. Urszulanek w Milanówku przyjął 33-osobową grupę dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi. Celem pobytu było przybliżenie dzieciom ojczyzny ich ojców i dziadków, pogłębienie więzi kulturalnych i utrwalenie wiary oraz praktyczna nauka języka polskiego, którą w grupach ćwiczeniowych poprowadził lektor z Towarzystwa Miłośników Milanówka.


Za cały wkład i dobroć serca dziękujemy.


Wersja do druku