Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Ekologia

Gmina Milanówek jako miasto-ogród prowadzi politykę ekologiczną, opierającą się na zasadach zrównoważonego rozwoju. Władze miasta Milanówka podejmują liczne działania, które mają prowadzić do poprawy jakości życia mieszkańców m.in. poprzez zachowanie cennych systemów przyrodniczych, ochronę krajobrazu i bioróżnorodności, wzmacnianie struktur ekologicznych itp. Realizacja powyższych działań, w dużej mierze zależy od świadomości, aktywności i zmiany nawyków lokalnej społeczności.

Program edukacyjny realizowany jest na różnych płaszczyznach i różnymi metodami poprzez ulotki, foldery, konkursy i festyny. Jedną z form popularyzacji wiedzy wśród dorosłych mieszkańców Milanówka jest organizowany konkurs na "Najładniejszy ogródek przydomowy". Aby tych ogrodów było coraz więcej, a Milanówek stawał się coraz piękniejszy i nadal był zielony, Miasto organizuje co roku dystrybucję drzew i krzewów ozdobnych oraz kwiatów. Najważniejszym ogniwem w edukacji ekologicznej są placówki oświatowe.

Stałym elementem programu jest akcja edukacyjno-konkursowa polegająca na organizowaniu konkursów o tematyce ekologicznej. Rokrocznie wzbogacamy go o nowe elementy: prelekcje o tematyce ekologicznej, sadzenie drzewek, sprzątanie lasów i terenów ogólnodostępnych. Dzieci, młodzież szkolna oraz dorośli mieszkańcy aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach takich jak "Dzień Ziemi" i "Sprzątanie świata". Priorytetem w ramach edukacji odpadowej stało się wprowadzenie społeczeństwa w zasady działania systemu selektywnej zbiórki odpadów. Dlatego też już od początku 1993 r. kompleksowo informujemy wszystkich mieszkańców o sposobach postępowania z odpadami i konieczności ich segregowania "u źródła". Dzięki wprowadzeniu edukacji recyklingowej od 16 lat mieszkańcy Milanówka segregują odpady takie jak: plastik, makulatura, szkło, złom oraz tetra paki.

Ponadto Gmina Milanówek rozszerzyła system selektywnej zbiórki, o zbiórkę odpadów niebezpiecznych: zużytych baterii, świetlówek, przeterminowanych leków poprzez rozstawienie specjalistycznych pojemników w wyznaczonych punktach na terenie miasta. Dodatkowo Gmina zapewnia wywóz zużytych opon, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu AGD i RTV, płyt azbestowo-cementowych oraz liści (dwa razy w roku).

Wychodząc naprzeciw  oczekiwaniom mieszkańców uruchomiony został w 2008 r. odpłatny punkt bioodpadu (przy ul. Turczynek), gdzie mieszkańcy mogą  za stosunkową niewielką opłatą  pozostawić worki z trawą czy liśćmi.

Gmina Milanówek nie posiada własnej oczyszczalni ścieków, dlatego też ścieki z terenu miasta odprowadzane są do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Grodzisku Mazowieckim.

kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią
inż. Emilia Misiak


Zachęcamy do korzystania z Ekoportalu


Wersja do druku