Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza!

data wytworzenia: poniedziałek, 27 maja 2013,
data aktualizacji: poniedziałek, 27 maja 2013
Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza słuchaczy oraz wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny) na wykład prof. Huberta Szaniawskiego
pt. Skąd się bierze gaz łupkowy
Termin: 29 maja (środa) o godz. 17.00.  Miejsce: sala konferencyjna UM
przy ul. Spacerowej 4.

Hubert Junosza-Szaniawski (publikuje jako Hubert Szaniawski)

Jak pisze o sobie:

Edukację swoją rozpocząłem w 1945 roku w szkole podstawowej Pani Zofii Fiedorowicz w Milanówku (później szkoła państwowa nr 3). Do moich bliskich kolegów należał wówczas obecny Prezes TMM, Andrzej Pettyn. Dzięki temu mam z Milanówkiem nadal miły kontakt, choć od 1950r mieszkam w Warszawie.

Szkołę średnią (gimnazjum im. M. Reja) i studia wyższe (Wydział Geologii UW) ukończyłem w Warszawie. Pierwsze dwa lata po ukończeniu studiów pracowałem w Państwowym Instytucie Geologicznym. Następnie odbyłem studia doktoranckie w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, a później, aż do końca 2012r. pracowałem w Instytucie Paleobiologii PAN. Przez kilkanaście lat sprawowałem w nim funkcję dyrektora. Obecnie jestem emerytowany ale nadal prowadzę badania naukowe finansowane w ramach Projektów Badawczych.

Instytut Paleobiologii prowadzi badania dotyczące rozwoju życia w minionych epokach geologicznych, głównie w oparciu o zachowane skamieniałości. Do Instytutu należy też „Muzeum Ewolucji” mieszczące się w PKiN, które powstało w wyniku rozwoju dawnej wystawy „Dinozaury z Pustyni Gobi”.

Osobiście zajmowałem się głównie mikroskamieniałościami o dużej przydatności dla ustalania wieku i korelacji warstw geologicznych. Szczególnie interesowały mnie badania grup skamieniałości o nieznanym pochodzeniu, a zwłaszcza badania zmierzające do poznania ich stanowiska systematycznego. Niektóre z tych grup były w minionych epokach geologicznych bardzo licznie reprezentowane i z pewnością miały istotne znaczenie w procesie ewolucji. Medialne zainteresowanie spowodowała tylko jedna z moich publikacji - dotycząca prawdopodobnej jadowitości najstarszych zwierząt morskich zbliżonych do kręgowców.

W okresie pracy w Instytucie Paleobiologii przebywałem przez rok na stypendium naukowym w Stanach Zjednoczonych oraz współpracowałem z licznymi paleontologami zagranicznymi, głównie szwedzkimi, niemieckimi i amerykańskimi. . Uczestniczyłem w wyprawach na Pustynię Gobi (po dinozaury), na Spitsbergen i na Antarktydę (pracując w głębi kontynentu, przed wybudowaniem Polskiej stacji na wyspie King George). Na Antarktydzie i na Spitsbergenie poza pracą badawczą robiłem filmy dla TV. Ostatnio organizowałem szereg małych wypraw paleontologicznych na Podole.

« Wróć do listy aktualności