Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Dofinansowanie projektu Modernizacja i rozbudowa systemu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej Gminy Milanówek

data wytworzenia: piątek, 18 listopada 2011,
data aktualizacji: piątek, 18 listopada 2011

W środę 9 listopada w siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie w obecności Sekretarza Stanu Ministerstwa Środowiska – Stanisława Gawłowskiego, podpisana została 528. umowa w kraju z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 1.1, na dofinansowanie projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej Gminy Milanówek”.
Umowa zawarta została pomiędzy Gminą Milanówek reprezentowaną przez Jerzego Wysockiego Burmistrza Miasta Milanówka i Bożenę Sehn Skarbnika Miasta Milanówka a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie reprezentowanym przez Katarzynę Młodawską Zastępcę Prezesa Zarządu WFOŚiGW i Roberta Ambroziewicza Zastępcę Prezesa Zarządu WFOŚiGW. W uroczystym spotkaniu ponadto uczestniczyli: Tomasz Półgrabski Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Aleksandra Malarz Dyrektor Departamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska, Joanna Książek-Wieder Zastępca Dyrektora Departamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska, Krystian Szczepański Dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych WFOŚiGW, Jarosław Sarul Kierownik Sekcji ds. przygotowania i wdrażania projektów pomocowych WFOŚiGW, Anna Mzyk Dyrektor Wydziału Organizacyjnego WFOŚiGW, a ze strony samorządu milanowskiego: Ryszard Malinowski Zastępca Burmistrza Miasta Milanówka oraz Maria Sobczak Przewodnicząca Rady Miasta Milanówka.
Priorytetowym celem budowy sieci kanalizacji sanitarnej jest ochrona środowiska naturalnego miasta-ogrodu jakim jest Milanówek oraz poprawa warunków bytowych mieszkańców. Projekt obejmuje budowę 31,82 km sieci kanalizacji sanitarnej, w tym cztery przepompownie ścieków oraz modernizację ujęć wody i budowę stacji uzdatniania wody przy ul. Na Skraju. Oznacza to dla ponad 4600 kolejnych mieszkańców możliwość skorzystania z miejskiej sieci kanalizacyjnej.
Projekt jest wart 46 mln zł i może być dofinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej do kwoty 24 mln zł.
Efekty podpisania umowy są już widoczne. Po podpisaniu umowy mogliśmy zgodnie z art. 170 ustawy o finansach publicznych odliczyć środki z kredytów przeznaczonych na budowę kanalizacji. Dług w budżecie miasta z 68% spadł do 56 % ogółu dochodów. Jest to dobra prognoza, sprowadzająca się do stwierdzenia, że przyszły rok nie będzie tak trudny jak ten.

W czasie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 14 listopada w Urzędzie Miasta Milanówka, po powitaniu gości, w tym: kierownictwa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odbyła się prezentacja projektu, w trakcie której Burmistrz Jerzy Wysocki przekazał wiele szczegółowych informacji dotyczących jego realizacji. 

Dyrektor Krystian Szczepański z WFOŚiGW podczas konferencji powiedział, że „Milanówek jest ewenementem. Mimo, iż podpisujemy umowy na wiele projektów, to pierwszy raz widzę by tak dobry projekt przygotował pracownik urzędu. Zwykle urzędy korzystają ze wsparcia zewnętrznych specjalistów. Pierwszy raz również spotykam się z sytuacją, by Burmistrz tak świetnie znał projekt i zasady jego finansowania. To dobrze wróży realizacji projektu”.

Pani Burmistrz Podkowy Leśnej Małgorzata Stępień-Przygoda pogratulowała sukcesu. Takim miastom jak Milanówek czy Podkowa Leśna bardzo trudno jest pozyskiwać fundusze unijne, natomiast Ksiądz Stanisław Jurczuk – Dyrektor Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego KSN AW, wspominał jak w 2000 roku, wspólnie z miastem realizował kanalizację w ulicy Piasta. W czasie wypowiedzi podkreślił, że „nie rozumiem, dlaczego niektórzy nie potrafią się cieszyć z tego, że spadł procent zadłużenia miasta. Myślę, że z tego powinniśmy się cieszyć, a nie szukać czy można tak czy nie można. Więc gratuluje serdecznie tego sukcesu. I cieszę się, że będziemy mieli czyste miasto.”

Konferencję zaszczycili swoją obecnością członkowie kierownictwa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie: Tomasz Skrzypczyński - Prezes Zarząd, Andrzej Nocoń - Zastępca Prezesa Zarządu, Krystian Szczepański - Dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych, Jarosław Sarul - Kierownik Sekcji Identyfikacji i Przygotowania Projektów, Anna Mzyk - Dyrektor Wydziału Organizacyjnego. 

Na zakończenie Burmistrz Wysocki podziękował wszystkim, którzy są współautorami sukcesu, wymieniając między innymi: Zastępcę Burmistrza Ryszarda Malinowskiego, Kierownika Jednostki Realizacji Projektu Zbigniewa Skłodowskiego oraz Tego, którego już wśród nas nie ma, a z którym ten projekt zaczynał – Bogdana Koryckiego.

Magdalena Sitko

 


 

« Wróć do listy aktualności