Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Dzik jest dziki...

data wytworzenia: wtorek, 17 marca 2015,
data aktualizacji: wtorek, 17 marca 2015

Rozrost miast spowodował, że dzikie zwierzęta nie tylko tracą swoje tereny, ale także szukają źródeł łatwo dostępnego pokarmu. Z tego powodu zaczynają opuszczać lasy i dość często przenoszą się na tereny zamieszkane przez ludzi. Dotyczy to także naszego Milanówka. Ostatnio w naszym mieście coraz częściej pojawiają się dziki.

Choć dziki preferują zalesione tereny, zdarza się że opuszczają swoje naturalne siedliska. Dziki pojawiają się w mieście nie dlatego, że ich liczba drastycznie wzrosła, po prosu to inteligentne zwierzęta, które kusi łatwe zdobycie pokarmu ze śmietników, itp.

Dzikich zwierząt nie należy jednak dokarmiać. Niewłaściwie pożywienie nie tylko im zaszkodzi, ale także rozleniwia. W konsekwencji zwierzęta mogą sobie nie poradzić ze zdobyciem pożywienia w naturalnych warunkach, a to spowoduje, że jeszcze częściej będą przebywały wśród domów i bloków szukając jedzenia.

Dlatego apelujemy do mieszkańców Milanówka, którzy zaobserwują, że z lasu wyszło dzikie zwierze i nie chce lub nie może szybko wrócić na swoje naturalne tereny, aby natychmiast kontaktowali się ze Strażą Miejską.

W zgłoszeniu należy podać dokładne miejsce w którym pokazały się zwierzęta. Na miejsce przyjedzie patrol, który oceni sytuację, przez dyżurnego SM zadysponowany zostanie również łowczy który zadecyduje czy zwierzę należy odłowić czy wypłoszyć.

Gdy spotkasz dzika:

  • nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, spokojnie oddal się
  • nie zbliżaj się do zwierzęcia
  • nie należy zwierzęcia łapać, szczuć psem, ani zapędzać do miejsc z których nie ma drogi ucieczki (sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!)
  • w celu przepłoszenia dzika, należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu – w żadnym wypadku dzika nie wolno gonić
  • nie wolno dokarmiać dzików
  • w sytuacji, gdy dziki pojawią się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, należy niezwłocznie zawiadomić o tym Straż Miejską – tel. alarmowy 986 lub 22 724 80 45
« Wróć do listy aktualności