Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Zuchowe wakacje w Mąchocicach-Scholasterii

data wytworzenia: środa, 29 lipca 2015,
data aktualizacji: środa, 29 lipca 2015

Jak co roku, zuchy z hufca Milanówek wyjechały na kolonię. Na miejsce naszej przygody wybraliśmy malownicze okolice Świętokrzyskiego Parku Narodowego – tereny związane z postacią Stefana Żeromskiego. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Milanówka, program wyjazdu był pełen atrakcji.

Mieszkaliśmy u podnóża góry Radostowa, którą Żeromski nazywał „Górą Domową”. Okolica zachęcała do licznych wędrówek i wycieczek. Zwiedziliśmy „Szklany Dom”, czyli muzeum Stefana Żeromskiego oraz zrekonstruowany dworek pisarza. Byliśmy również na wycieczce w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, gdzie dowiedzieliśmy się, że Góry Świętokrzyskie były kiedyś wyspą, na której mieszkały dinozaury. Zobaczyliśmy autentyczne ślady tych wymarłych gadów oraz liczne skamieliny. Bawiliśmy się też w paleontologów i odwiedziliśmy prehistoryczne oceanarium. Potem kolejką bałtowską zwiedziliśmy okolicę rzeki Kamienna.

Tematem przewodnim kolonii były „Podróże”. Zuchy z Gromady Gwiezdne Tygrysy zdobywały  sprawność Robinsona, a zuchy z gromady Karmazynowe Aniołki sprawność Podróżnika. Podczas licznych zajęć i zabaw zuchy poznawały odległe kraje, ich kulturę i warunki naturalne. Uczyły się jak poruszać się w terenie, zbudować szałas oraz dbały o kondycję fizyczną. Uprawiały jadalne rośliny i uczyły się podstaw ekonomii podczas gier logiczno-strategicznych. Odbywały się też zajęcia ze „śmieciosztuki”, podczas których zuchy budowały własne tratwy oraz malowały parki swoich marzeń. Liczne quizy i konkursy pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę. Odbył się również Festiwal piosenki i małych form teatralnych oraz olimpiada na wesoło.

W trakcie kolonii zuchy zdobywały stopnie i indywidualne sprawności zuchowe. Podczas zabaw na kąpielisku w Wilkowie, liczna grupa zuchów zdobyła sprawność pływaka. Przy ogniskach snuliśmy opowieści i legendy związane z historią Polski i Gór Świętokrzyskich.

Dziękuję całej kadrze instruktorskiej, która jako wolontariusze opiekowała się dziećmi oraz wspaniałym zuchom uczestniczącym w kolonii. Do zobaczenia wkrótce na szlaku harcerskiej przygody.

Komendantka kolonii
Hm. Monika Piekut

« Wróć do listy aktualności