Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów zacieśnia współpracę

data wytworzenia: poniedziałek, 13 czerwca 2016,
data aktualizacji: poniedziałek, 13 czerwca 2016

W czwartek 9 czerwca 2016 r. radni Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej po raz kolejny spotkali się na wspólnej sesji. Została podjęta uchwała w sprawie przyjęcia strategii rozwoju komunikacji na obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów, a burmistrzowie trzech gmin podpisali akt założycielski Stowarzyszenia Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.

Gminy Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna zacieśniają współpracę. Hasło „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów” padało już wielokrotnie, np. przy okazji wspólnych projektów kulturalnych czy realizacji dofinansowanego z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego projektu „Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów − poprawa spójności obszaru poprzez współpracę w zakresie polityki społecznej, kształtowania przestrzeni publicznej, gospodarki wodnej i komunikacji”. Kolejnym krokiem jest powołanie stowarzyszenia gmin. Uroczyste podpisanie aktu założycielskiego, które miało miejsce 9 czerwca 2016 r. podczas wspólnej sesji, było podkreśleniem woli współpracy.

Jak zapisano w akcie: „(...) My – Burmistrzowie Gminy Brwinów, Miasta Milanówka oraz Miasta Podkowa Leśna w obecności Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego oraz innych znamienitych gości, sięgając pamięcią do wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz kontynuując działania zmierzające ku poprawie jakości życia mieszkańców naszych gmin, uroczyście przystępujemy do założenia Stowarzyszenia Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Czynimy to w przekonaniu, że wspierając i rozwijając ideę samorządu terytorialnego, spełniamy wolę lokalnych społeczności. Z gorącym poczuciem wiary w pomyślność tegoż przedsięwzięcia”.

Podczas sesji radni przegłosowali uchwałę w sprawie wspólnej strategii rozwoju komunikacji. Celem jest stworzenie zrównoważonego systemu transportowego, który będzie zapewniał mobilność, sprzyjał przyjaznym środowisku zachowaniom transportowym mieszkańców, przyczyniał się do poprawy atrakcyjności Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów jako miejsca zamieszkania oraz wspierał rozwój gospodarczy. W dokumencie wskazane też zostały inwestycje drogowe i rowerowe, które gminy zamierzają zrealizować w najbliższych latach. O środki na ten cel będzie ubiegać się m.in. nowo założone stowarzyszenie.  

Nie mniej ważne jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania dróg na terenach mieszkaniowych. Nowe i przebudowane odcinki powinny uwzględniać rozwiązania zmniejszające prędkość pojazdów. Zmodernizowane skrzyżowania, np. w postaci skrzyżowań wyniesionych, również mają poprawiać bezpieczeństwo uczestników ruchu. Dużą wagę dokument przywiązuje do ruchu niezmotoryzowanego. Dla bezpieczeństwa oraz wygody pieszych i rowerzystów ważne jest rozbudowanie systemu ciągów pieszo-rowerowych. Usprawnieniem komunikacji mają być też parkingi, typu Park&Ride, Bike&Ride oraz Kiss&Ride.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Akt założycielski Stowarzyszenia Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów

« Wróć do listy aktualności