Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Zakończenie Sezonu w Społecznym Ogrodzie Miejskim

data wytworzenia: poniedziałek, 18 września 2017,
data aktualizacji: poniedziałek, 18 września 2017

9 września 2017 r. Fundacja 4YOUth we współpracy z milanowską fundacją Musszelka, zorganizowała Piknik Rodzinny, aby wspólnie z dużymi i małymi mieszkańcami i mieszkankami Milanówka oraz okolic zakończyć sezon w Społecznym Ogrodzie Miejskim.

Wydarzenie odbyło się w ramach lokalnego projektu pt. "Reaktywacja Społecznego Ogrodu Miejskiego" oraz obchodów Święta Miasta Milanówka. W czasie pikniku każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ekologicznych - uczyły się w jaki sposób powstaje kompost i jak można wykorzystać ten cenny, organiczny nawóz. Świetnie bawiły się również przy malowaniu drewnianego kompostownika, oznaczając graficznie trzy fazy naturalnego kompostowania. Starsi uczestnicy Pikniku wzięli natomiast udział w  warsztatach na temat ogrodnictwa miejskiego i permakultury. Poznali tajniki długofalowego planowania ekologicznych rabat z uwzględnieniem sympatii i antypatii sadzonych roślin, opartego na różnorodności gatunków przy jednoczesnej minimalizacji ilości produkowanych odpadów i maksymalnym wykorzystaniu dostępnych źródeł energii i wody.

Po części teoretycznej, przeszliśmy do praktyki. Zebraliśmy nasiona przekwitłych roślin, aby zasiać je w przyszłym roku, posadziliśmy cebulki kwiatów, które zakwitną na wiosnę,  przygotowaliśmy wspólnie grządki na zimę oraz podzieliliśmy się plonami z Ogrodu Miejskiego, przygotowując z nich potrawy. Dziękujemy uczestnikom i uczestniczkom warsztatów za wspaniałą atmosferę i wspólną pracę. Zapraszamy również do współpracy w nowym sezonie i zachęcamy do kontaktowania się w tej sprawie z naszą organizacją.

Społeczny Ogród Miejski w Parku Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza został stworzony w 2016 r. przez zespół Fundacji 4YOUth wraz z wolontariuszami z Hiszpanii i Włoch. Od tego czasu ogród nie tylko cieszył oko Mieszkańców i dał im możliwość spróbowania świeżych warzyw i ziół, ale także stał się przyczynkiem do dyskusji na temat ekologii i zdrowego stylu życia.

W tym roku, w ramach lokalnych środków zdobytych na realizację projektu pt. “Reaktywacja Społecznego Ogrodu w Milanówku”, Ogród został wzbogacony o nowe konstrukcje - trzykomorowy kompostownik wraz z tablicą informacyjną i instruktarzem prawidłowego kompostowania - oraz zaopatrzony w meble ogrodowe, które sprzyjają integracji mieszkańców Milanówka oraz zachęcają do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, Ogród ponownie rozkwitnie w przyszłym roku!

Katarzyna Klimowicz
koordynatorka projektu
tel. +48 501 515 427
e-mail: fundacja@4youth.pl
www.4youth.pl

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Milanówka.« Wróć do listy aktualności