Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Strona główna» Aktualności

Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!

data wytworzenia: wtorek, 20 marca 2012,
data aktualizacji: wtorek, 20 marca 2012

W Milanówku, w niedzielę 18 marca miała miejsce drastycznie niebezpieczna sytuacja związana z wiosennym wypalaniem traw. Ogniem zajęło się  1500 m2 łąki przy ul. Rososzańskiej 12 (tuż za stacją paliw ORLEN)). W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło 9 jednostek z powiatu grodziskeigo, w tym dwie jednostki z Milanówka. Kolejny raz przypominamy i alarmujemy: Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!

Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art., 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
  2. korzystania z otwartego płomienia,
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi:, „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania.

Dlaczego nie powinno się wypalać traw?

  • każdego roku w pożarach spowodowanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta.
  • ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
  • dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu.
  • każdy pożar, a co za tym idzie - każda interwencja to ogromne koszty.

Pamiętajmy! Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo i zużyty sprzęt. To przede wszystkim ludzkie życie, zdrowie i straty w środowisku naturalnym.

« Wróć do listy aktualności