Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Zespół Szkół Gminnych nr 1 im. ks. Piotra Skargi w Milanówku

Dumnie brzmi nazwa szkoły: Zespół Szkół Gminnych nr 1 im Ks. Piotra Skargi w Milanówku - najstarsza placówka oświatowa, która od początku swego istnienia odgrywała istotną rolę w kształceniu i wychowaniu wielu pokoleń dzieci i młodzieży z Milanówka i okolic.

Staruszka ma już 102 lata. Staraniem społeczeństwa Milanówka i wsi Grudów, utworzono w 1908 roku komitet budowy szkoły, ze składek zakupiono plac o pow. 10 870 m. kw. przy ul. Droga Królewska, dziś ul. Królewska. Uzyskano od władz zezwolenie na budowę  i otwarcie Prywatnej Szkoły Ludowej.

Pierwszą kierowniczką i jedyną nauczycielką szkoły została Janina Mierzanowska i pełniła tę funkcję do 1925 roku. Do szkoły uczęszczały dzieci z Milanówka oraz okolicznych wsi: Polesia Owczarni, Kazimierówki, Nowej Wsi oraz odległego Falęcina.

Szkoła prowadziła swoją działalność do wybuchu I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości wymagała rozbudowy i remontu, gdyż została zniszczona przez kwaterujące   w niej wojsko. W 1918 roku została uruchomiona Publiczna Szkoła Podstawowa  na Grudowie, która na skutek braku własnego lokalu mieściła się w domu prywatnym.

W następnych latach zadbano o odbudowę zniszczonego budynku, powiększenie ilości izb lekcyjnych, co zaowocowało utworzeniem sześcioklasowej placówki, zwiększeniem liczby nauczycieli i uczniów.

W 1925 roku stanowisko kierownika objął p. Ludwik Starościak. Rozbudował ją, dbał o rozwój duchowy i patriotyczny uczniów. Sprawił, że szkole w 1926 roku nadano zaszczytne imię księdza Piotra Skargi a wdzięczne społeczeństwo ufundowało szkole sztandar. W następnym roku placówka staje się szkołą siedmioklasową a w 1928 r., uczęszcza do niej już 438 dzieci, tak, że budynek nie może pomieścić takiej pokaźnej gromady i zachodzi konieczność wynajęcia   4 izb w willi „Potęga”. Szkoła rozwijała się dynamicznie.

1 IX 1939 roku, gdy wybuchła wojna, szkoła z opóźnieniem rozpoczęła swą pracę.   Wojna zabrała wielu absolwentów, którzy swe młode życie oddali za Polskę, walcząc w Powstaniu Warszawskim.

Po zakończeniu wojny - znów remonty, rozbudowa i coraz szersze grono przyjaciół     i sympatyków szkoły, którzy swoimi staraniami zadbali, aby w sierpniu 1952 roku otwarto nową Szkołę Podstawową nr 1, co było także spełnieniem marzeń jej kierownika L. Starościaka. Szkoła kontynuując wspaniałe tradycje sprzed wojny, osiągała coraz lepsze wyniki w nauczaniu i wychowaniu. Rozwijały swoją działalność zespoły artystyczne, prowadzone były drużyny harcerskie, których służba stała się swoistą tradycją w środowisku milanowskim. Jubileusz obchodów 50. lecia szkoły przypadł na rok szkolny 1958/59. Podczas uroczystości jubileuszowych, odsłonięto tablicę pamiątkową, wykonaną przez rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego.

Kolejni kierownicy, a później dyrektorzy w osobach Edwarda Puczyłowskiego, Henryka Wiśniewskiego, Leona Zdrojewskiego, Tadeusza Powązki, Krystyny Kozłowskiej i Elżbiety Przeździeckiej, kultywowali tradycje i obyczaje polskiej szkoły oraz dbali o pozytywny wizerunek wśród lokalnej społeczności.

W 1989 roku, kiedy to obchodzono 81 lecie ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 1, przekazano nowy sztandar zaprojektowany przez p. Włodzimierza Starościaka i odsłonięto portret patrona wykonany przez absolwenta szkoły Jerzego Przeździeckiego.

W 2002 roku utworzono Zespół Szkół Gminnych nr 1, do którego uczęszczają dzieci   i młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. W 2007 roku, dzięki staraniom dyrektor Elżbiety Przeździeckiej i władz miasta, otwarto nowy budynek - z piękną biblioteką, kuchnią, stołówką i przestronnymi pracowniami oraz nowoczesną, profesjonalną halą sportową.

Uroczyste obchody 100. lecia szkoły odbyły się 14 grudnia 2008 r. Odsłonięto tablicę upamiętniającą to ważne wydarzenie. W uroczystości wzięli udział znamienici goście: przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, gminnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty, władz kościelnych oraz rodzice i uczniowie. Nie zabrakło byłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów - tych sędziwych i młodszych oraz przyjaciół placówki.

W chwili obecnie do „Jedynki” uczęszcza 442 uczniów, posiada 16-cie oddziałów szkoły podstawowej oraz 7 gimnazjalnych, za które odpowiada 50 nauczycieli.


Wersja do druku