Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Zofia Żuławska

Pracowała w Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku założonej przez rodzeństwo Stanisławę i Henryka Witaczków, a następnie w Zakładzie Badawczym Hodowli Jedwabników w Żółwinie, z którym związała się aż do emerytury. Uzyskała dyplom inżyniera włókiennictwa na Politechnice Łódzkiej. Zdała również egzamin dla dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej przed komisją egzaminacyjną Polskiej Akademii Nauk. Znajomość czterech języków obcych (angielski, francuski, rosyjski, niemiecki) oraz zainteresowania naukowe umożliwiły jej stworzenie i prowadzenie w Żółwinie pierwszej i największej biblioteki na temat jedwabnictwa. Jest autorką m.in. 14 naukowych prac opublikowanych, w tym: „Bibliografii polskiego piśmiennictwa jedwabniczego”, 55 prac niepublikowanych (dokumentacje badań, sprawozdania itp.), 7 artykułów popularyzatorskich, a także popularnych monografii dot. jedwabiu i jedwabnictwa.
Odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Przemysłu Lekkiego”.

Od początku związana była z Towarzystwem Przyjaciół Milanówka, przekształconym później w TMM, gdzie była członkiem kolejnych dwóch zarządów. Będąc długoletnim mieszkańcem naszego miasta i współtworząc jego historię, napisała oraz była współautorką kilku książek wydanych przez TMM. Były to:

  1. „Milanówek 1899-1939. Dokumenty i wspomnienia”
  2. „Parafia św. Jadwigi w Milanówku”
  3. „Plan informator”(najstarszej części cmentarza parafialnego w Milanówku – współpraca Barbara Kaszycka, Zofia Krasnosielska, Mieczysław Fastyn)
  4. „Milanówek na starej fotografii” (współautorka Teresa Lesińska-Sztuka)

W przygotowaniu jest książka o historii jedwabnictwa. Nadal czynnie uczestniczy w życiu naszego miasta służąc radą i pomocą. W 2006 roku współorganizowała wystawę na temat jedwabnictwa w czasie Otwartych Ogrodów w willi Księżanka, a w czasie obchodów 80-lecia milanowskiego jedwabnictwa opracowała z Mariuszem Koszutą koncepcję merytoryczną wystawy w MOK-u.

W 1999 r. Rada Miasta nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Milanówka. „Żyjąca legenda milanowskiego jedwabiu”.

W 2008 r. Zofia Żuławska otrzymała statuetkę Milanowskiego Liścia Dębu za szczególnie aktywną działalność na rzecz upowszechniania wiedzy o Milanówku.


Wersja do druku