Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku

Szkoła świętuje swoje 75-lecie. Swoją działalność rozpoczęła w 1935 roku, kiedy to z powodu dużego wzrostu liczby uczniów, uczęszczających do Szkoły Powszechnej na Grudowie zorganizowano dla 300 uczniów drugą szkołę powszechną - Szkoła nr 2.

Jej pierwszą siedzibą była willa „Starodrzew” przy ul. Kaprys, a  pierwszym kierownikiem został  Bolesław Maliszewski, którego w 1939 roku powołano do wojska i obowiązki jego przejął Kazimierz Uniejewski, który kierował placówką przez 31 lat, aż do chwili przejścia na emeryturę.
W czasie trwania działań wojennych szkoła kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę, ale nie zaprzestała działalności. Po upadku Powstania Warszawskiego pełniła funkcję szpitala polowego dla powstańców i wysiedlonych mieszkańców Warszawy.

W 1945 r. podczas tzw. „Tygodnia szkoły” zorganizowanego przez ówczesną Radę Narodową dokonano uroczystego poświęcenia sztandaru Szkoły, zaś w 1948 nastąpiło poświęcenie „kamienia węgielnego” pod nowy budynek szkoły przy ulicy Literackiej. Patronat nad tą budową objął ówczesny prezydent RP Bolesław Bierut, a Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego w 1949 nadał miano: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Prezydenta RP Bolesława Bieruta. Patronat został anulowany na początku lat dziewięćdziesiątych. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w 1951 r. to przede wszystkim otwarcie nowej siedziby szkoły  przy ulicy Literackiej 6a (obecnie 20).

W latach 70 zostały reaktywowane drużyny harcerskie, które kontynuowały przedwojenne tradycje. Na początku lat 80 szkoła była gospodarzem uroczystości nadania Hufcowi ZHP w Milanówku imienia Janusza Kusocińskiego.

Kolejna istotna data w szkolnych dziejach to 1998 roku, kiedy to nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać i działalność Wacława Wdowiaka, harcerza, żołnierza AK, nauczyciela tej szkoły. Inicjatorami tej uroczystości byli uczniowie Pana Wdowiaka i jego podkomendni w harcerskich i konspiracyjnych szeregach.

Kontakt z byłymi uczniami szkoły - żołnierzami walczącymi o niepodległą Polskę działających w szeregach Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Związku Walki Zbrojnej oraz innych konspiracyjnych organizacji zainicjowało o nadaniu Szkole imienia Armii Krajowej.

W maju 2000 roku odbyła się uroczystość nadanie Szkole imienia tego zaszczytnego patrona. Dziś szkoła, dla upamiętnienia sylwetki pięciu pracowników szkoły, związanych z działalnością Armii Krajowej, utworzyła ścieżkę historyczną, aby podkreślić udział i zaangażowanie jej nauczycieli i wychowanków w obronę kraju oraz posadziła dwa „Dęby Pamięci” w hołdzie 2 oficerów zamordowanych w 1940 r. na Wschodzie.

Długoletnia i owocna praca Kazimierza Uniejewskiego była kontynuowana przez kolejnych kierowników i dyrektorów tej placówki: Zdzisława Borczyńskiego, Mieczysława Golańskiego, Izabelę Sikorę, Izabellę Milczarek, Barbarę Pakułę, Mariannę Frej oraz całą kadrę nauczycielską i trwa do dziś, kształtując w młodych ludziach odpowiedzialność, tolerancję, kształtując kulturę osobistą, wychowując w duchu patriotyzmu, tożsamości ze środowiskiem, z poszanowaniem tradycji i popularyzacji historii Milanówka.

Obecnie szkoła liczy 321 uczniów, podzielona jest na 14 oddziałów, za które odpowiada 32 nauczycieli. „Dwójka” uczestniczyła w programie COMENIUS realizując z wybranymi szkołami Cypru, Finlandii, Niemiec i Szwecji międzynarodowy projekt współpracy europejskich placówek edukacyjnych.


Wersja do druku