Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij
Strona główna »  »  

Pytania do Burmistrza

Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.

Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:

  • dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
  • zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
  • zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
  • pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.

Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.

Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.


« Wróć do listy kategorii

Pytanie 17-06-2015, rodzic
Witam,
Szanowna Pani Burmistrz, ciekawi mnie bardzo na jakiej podstawie prawnej w szkole podstawowej nr 2 wymagane są mundurki szkolne?dlaczego rodzice są zmuszani do ich zakupu . Osobiście muszę ich zakupić 5 sztuk, (a jest jeszcze wersja letnia) trudno aby chodzić w jednym ubranku pięć dni w tygodniu lub prac co chwilę. Czy taki wymóg na pewno jest zgodny z prawem?
Odpowiedź 22-06-2015

Szanowna Pani,
Obowiązek noszenia przez uczniów jednolitego stroju szkolnego został wprowadzony do szkół w 2007 roku przepisami art. 64a ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty . W 2008 roku ustawodawca złagodził przepisy art 64a ustawy i obowiązek zamienił na wybór środowiska szkolnego, dodając jednocześnie zapis o sposobie ewentualnego wycofania się z obowiązku noszenia jednolitego stroju. Żaden  z organów Szkoły Podstawowej Nr 2  nigdy nie wnioskował o zniesienie obowiązku noszenia mundurku, dlatego w tej szkole jednolity strój nadal obowiązuje .


Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowska
Burmistrz Miasta Milanówka
       

do góry strony
Pytanie 08-06-2015, Pracująca mama i tata
Witam serdecznie,
chciałam się dowiedzieć czy oprócz ZIMY w mieście, którą to akcje łatwo znaleźć na Państwa stronie, planujecie Państwo LATO w mieście? Z wyszukanych odpowiedzi wynika, że planujecie Państwo organizację wypoczynku letniego dla dzieci, a o terminie i planie powiadomicie bliżej wakacji. Rok szkolny już się kończy, a my, rodzice pracujący, nie wiemy czy gmina ma ofertę dla najmłodszych i w jakich ramach czasowych, z całą pewnością uwzględnicie Państwo godziny pracy i zorganizujecie opiekę od 08:00 do 16:00 ;) niestety wątpię w to. Czy nasze dzieci muszą się zestarzeć by skorzystać z bogatej oferty Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku? Jako pracująca mama dwójki dzieci w wieku wczesnoszkolnym, bez pomocy dziadków, opiekunek itp., czuję się pokrzywdzona, a moje potrzeby jako mieszkanki Milanówka są spychane na margines - brak adekwatnej do potrzeb oferty lato w mieście, brak placu zabaw i inych atrakcji dla dzieci młodszych i starszych.
Z poważaniem
Odpowiedź 15-06-2015

Szanowni Państwo,
Zapewniam Państwa, że przygotowując ofertę” Lata w mieście” braliśmy pod uwagę potrzeby naszych Mieszkańców.  Zależy nam, by  najmłodsi  pod opieką  wychowawców miło i aktywnie spędzali wakacje w Milanówku.  W ramach akcji „Lato w Mieście” Milanowskie Centrum Kultury wraz z Dyrektorami szkół przygotowało program wydarzeń, warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży oraz ofertę półkolonii dla dzieci w wieku szkolnym od 6 do 12 lat.
Poniżej przedstawiam Państwu  harmonogram:
Półkolonie
I turnus  - 20 – 31 lipca, godz. 8.00-17.00. Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Literacka 20
II turnus – 3-14 sierpnia , godz. 8.00-17.00. Miejsce: Zespół Szkół Gminny nr 3, ul. Żabie Oczko 1
W programie:
8.00 – 10.30 zabawy animacyjne, warsztaty artystyczne
10.30 – 12.30 wyjście na basen, korty tenisowe, strzelnicę, gry miejskie terenowe, zabawy sportowe na boisku Orlik
13.00-13.30 przerwa na posiłek
13.30 – 17.00 zabawy animacyjne, gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne
Do 17.00 – odbiór dzieci
Jest możliwość skorzystania z wyżywienia (obiad). Szczegółowe informacje przy zapisie.
W trakcie każdego turnusu przewidujemy dwie wycieczki jednodniowe ( w piątki).
Koszt wycieczki – ok 30 zł (płatne przez opiekunów, koszt autokaru dofinansowany przez MCK).


 


Zapisy dzieci na zajęcia w ramach akcji „Lato w Mieście” w terminie od 23 czerwca od godz. 8:15 w Milanowskim Centrum Kultury przy ul. Kościelnej 3.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, przyjmowane są wyłącznie dzieci z Milanówka tylko na jeden turnus.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie zajęć. Program jest elastyczny a zmiany mogą wynikać z zaangażowania i chęci grupy. Koszt wycieczki zależy od planowanych atrakcji.
Ponadto w okresie  letnich  wakacji,  podobnie jak w  latach ubiegłych, Szkoła Podstawowa Nr 2 oraz Zespół Szkół Gminnych Nr 3  udostępnią boiska szkolne oraz halę sportową, gdzie chętni będą mogli wziąć udział w zajęcia  sportowo – rekreacyjnych prowadzonych pod okiem nauczycieli.
Szkoła Podstawowa Nr 2: przez całe wakacje od poniedziałku do piątku udostępnione boisko w godz. 17.00-20.00.
Zespół Szkół Gminnych Nr 3: w terminie 1-30.07, 17-31.08, godz. 10.00-13.00 (Hala Sportowa lub boisko w zależności od pogody).
Dział sportu MCK zachęca wszystkie dzieci i młodzież z Milanówka do korzystania w okresie wakacji z następującej BEZPŁATNEJ oferty:
Korty tenisowe będą dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 14.00
Zajęcia z instruktorem tenisa (na kortach MCK) w każdy wtorek i czwartek w godzinach 12.00 13.00
Strzelnica pneumatyczna MCK zaprasza w każdy wtorek i piątek w godzinach 15.00 – 19.00
Sekcja łucznicza MCK – zajęcia odbywać się będą na boisku „Orlik 2012” w każdą środę o godz. 11.00 -12.00
Sekcja piłki nożnej dziewcząt przy MCK - zapraszamy na pilotażowe zajęcia piłkarskie dla dziewcząt, które odbywać się będą raz w tygodniu na boisku „Orlik 2012”. Szczegóły na plakatach po 21 czerwca.
Mam nadzieję, że znajdziecie Państwo w tej ofercie także coś dla swoich dzieci.


 



Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowska
Burmistrz Miasta Milanówka

 

do góry strony
Pytanie 03-06-2015, Rodzic
Szanowna Pani Burmistrz, chciałbym zwrócić się do Pani w sprawie, która dość mocno wstrząsnęła moimi wartościami, które także wpajam swoim dzieciom. Otóż w gimnazjum, do którego uczęszcza moje dziecko nauczycielka biologii poinformowała młodzież na lekcji, że w kinie w Grodzisku Maz. będzie emitowany film przyrodniczy (w dniu roboczym) w dość dla mnie późnych godzinach wieczornych-zaczynał się po 20.00 i uczniowie który pójdą na w/w film dostaną z tego przedmiotu ocenę jednostkową - 5! Wydawało mi się, że oceny są odzwierciedleniem wiedzy i nie dostaje się ich za obejrzenie filmu, na który oczywiście trzeba kupić bilet. Nasuwa mi się tylko jedno skojarzenie: ocena za pieniądze. Pani burmistrz, zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach młodzież potrafi być nieznośna podczas lekcji bądź niechętna do nauki,ale nauczyciele powinni oceniać uczniów sprawiedliwie i rzetelnie na podstawie nabytej wiedzy a nie za to że byli w kinie.

Odpowiedź 15-06-2015

Szanowny Panie,
Sprawa, którą Pani porusza leży w gestii Kuratorium Oświaty, jednak zaniepokojona sygnałem jaki od Pani otrzymałam, zwróciłam się do Dyrektora szkoły o wyjaśnienie tej sprawy.
Z informacji jaką przedstawił Dyrektor szkoły wynika, że nauczycielka biologii zaproponowała uczniom i rodzicom w liście (przesłanym drogą elektroniczną), co następuje:
"Szanowni Państwo.
Zaproponowałam młodzieży gimnazjalnej obejrzenie filmu pt. "Był sobie las". Seans odbędzie się jutro (21.05) w kinie w Grodzisku o godz. 20.15.
Cena biletu wynosi 12 zł. Nie jest to wycieczka szkolna, nie zbieram pieniędzy i nie biorę odpowiedzialności za młodzież, a wyjazd jest dla chętnych. Uznałam, że jest to ciekawa propozycja, także dla rodziców. Dojazd i powrót jest we własnym zakresie. Do zobaczenia w kinie…."
(20.05.2015)
Ponadto Dyrektor poinformował, że na 168 gimnazjalistów, udział w seansie wzięło 90. Otrzymali oceny bardzo dobre za aktywność, która jest jedną ze składowych oceny końcoworocznej. Żaden z rodziców nie zakwestionował propozycji (ani pisemnie, ani w rozmowie, ani do dyrektora, ani do nauczycielki). Film został omówiony na lekcji w każdej z klas gimnazjalnych,  a część rodziców wyraziła bardzo dobre opinie nt pomysłu i filmu.
Wgląd w korespondencję nauczycielki z rodzicami u dyrektora szkoły.


 


Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowska
Burmistrz Miasta Milanówka


 


 


 


 


 


 


 



 

do góry strony
Pytanie 19-05-2015, gość
Mam takie pytanie - ile dzieci przypada na jedną kucharkę i jedną pomoc w szkolnej kuchni ?
Odpowiedź 26-05-2015

Szanowny Gościu,
Dyrektor organizuje prace stołówki szkolnej  i zatrudnia jej  pracowników w zależności od zapotrzebowania. W każdej szkole inaczej kształtuje się struktura zatrudnienia, w związku
z tym uśrednione dane z całej Gminy mogą nie dawać zadowalającej odpowiedzi. Dlatego poniżej przedstawiam stan zatrudnienia oraz średnią dzienną  liczbę wydawanych posiłków
w poszczególnych milanowskich szkołach. 
Zespół Szkół Gminnych Nr 1
1 etat  kucharki,
3 etaty pomocy,
1 etat intendentki.
Średnia dzienna liczba wydawanych posiłków 320,
Szkoła Podstawowa Nr 2
1 etat kucharki,
1 etat pomocy,
½ etatu intendentki
Średnia dzienna liczba wydawanych posiłków 180
Zespół Szkół Gminnych Nr 3
2 etaty kucharki ( w tym jedna z Pań pełni również obowiązki intendentki)
½ etatu pomocy
Średnia dzienna liczba wydawanych posiłków 190


Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowska
Burmistrz Miasta Milanówka


 

do góry strony
Pytanie 14-04-2015, Mieszkaniec
Witam.
Przeczytałem dziś w Biuletynie informację o Zimie w mieście. Bardzo podoba mi się tego rodzaju akcja. Czy latem w którejś ze szkół również będzie organizowana całodzienna opieka dla dzieci?
Odpowiedź 20-04-2015

Szanowny Panie,
Opinie  Mieszkańców są dla mnie bardzo cenne, tym bardziej te przychylne, za które serdecznie dziękuję. W chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem akcji „Lata w mieście”. Chcemy do niej zaangażować oprócz szkół,  także inne podmioty, działające w Milanówku, tak by młodzi Mieszkańcy znaleźli nie tylko opiekę w godzinach, kiedy ich rodzice idą do pracy, ale  także miło i aktywnie  spędzili wakacje. Więcej szczegółów podamy Państwu na stronie miasta bliżej wakacji.


Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowka
Burmistrz Miasta Milanówka


 

do góry strony
Pytanie 07-03-2015, Nauczyciel
Dzień dobry!
Jestem nauczycielem w Zespole Szkół Gminnych Nr 1.
Pani Burmisrz gorąco proszę o wyjaśnienie następującej sprawy.
Pani dyrektor ZSG Nr 1 zarządziła prowadzenie niepłatnych zastępstw w takiej formie, że dla każdego nauczyciela wyznaczyła tzw. "okienko do dyspozycji dyrektora" (1 godzina tygodniowo). Nauczyciel musi być do dyspozycji w tym czasie i bardzo często jest wysyłany na zastępstwo. Jak najbardziej rozumiemy gotowość do pracy w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy. Wątpliwości nasze (podzielają je chyba wszyscy nauczyciele) budzi fakt, że jeżeli przeprowadzamy lekcję za innego nauczyciela, to nie otrzymujemy za nią zapłaty.
Czujemy się wykorzystywani i traktowani przedmiotowo, jako narzedzie do pracy, które ma tylko obowiązki.
Gmina, jako organ prowadzący powinna posiadać regulamin organizacji i rozliczania zajęć pozalekcyjnych, dodatkowych i zastępstw. Zasady powinny być jednakowe dla wszystkich szkół w gminie. Jednak tylko w "Jedynce" nauczyciele nie otrzymują zapłaty za dodtkowe godzyny dydaktyczne.
Jesteśmy na etapie konsultacji prawnych i nie wykluczamy wystąpienia do Sądu Pracy.
Pozdrawiam serdecznie i liczę na merytoryczną odpowiedź.
Odpowiedź 13-03-2015

Szanowny Panie,
W przedstawionej sytuacji możliwe jest prowadzenie zajęć w ramach godzin doraźnych zastępstw, za które przysługuje odrębne wynagrodzenie ustalane na zasadach określonych w regulaminie. W przypadku Naszej Gminy kwestię tę określa Regulamin przyznawania oraz wysokości dodatków motywacyjnych, funkcyjnych, za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród dla nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu i w szkołach prowadzonych przez Gminę Milanówek  stanowiący załącznik do uchwały Nr 267/XXV/09 Rady Miasta Milanówka z dnia 28 kwietnia 2009 r. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela (art. 35 ust. 2 a Karty Nauczyciela). Każda taka godzina powinna być płatna.
Organ prowadzący w drodze regulaminu określa szczegółowe warunki obliczania
i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, natomiast regulacje dotyczące ich organizacji należą do kompetencji dyrektora szkoły.


 


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty


 



 

do góry strony
Pytanie 20-02-2015, Magdalena Poszwińska
Witam serdecznie Pani Burmistrz,

mam pytanie dotyczące zerówki przy Szkole Podstawowej Nr 2 na ulicy Literackiej. Wykonałam ostatnio telefon do Ministerstwa Edukacji Narodowej i od osoby zajmującej się bezpośrednio sprawą szkolnictwa dowiedziałam się, że najprawdopodobniej decyzja odnośnie pozostawienia zerówek pozostawiona zostanie w rękach władz samorządowych. Stąd moje pytanie, czy zerówka przy Szkole Nr 2 zostanie, czy też nie? Mam syna sześciolatka ( z października 2009 roku), który najprawdopodobniej nie będzie nadawał się do pierwszej klasy w tym roku. Spotykam się obecnie z psychologiem i pedagogiem, którzy mają wystawić opinię o moim dziecku. Jeśli według nowych przepisów nie będę mogła pozostawić go w przedszkolu, to gdzie mam go zapisać od września 2015 roku?

Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie, ponieważ jest to problem, który z pewnością nie tylko mnie od dawna nurtuje.

Pozdrawiam serdeczni,
Magdalena Poszwińska
Odpowiedź 23-02-2015

Szanowna Pani,
Pełną informację nt oddziałów przedszkolnych przy szkołach  w nadchodzącym roku szkolnym znajdzie Pani we wcześniejszej odpowiedzi, do której przesyłam link http://www.milanowek.pl/pytania.a_przeglad.kat_1. Bardzo proszę o zapoznanie się z jej treścią. 
Jeżeli Pani dziecko otrzyma odroczenie obowiązku szkolnego, to jak najbardziej będzie mogło skorzystać z powtórzenia rocznego przygotowania przedszkolnego w Przedszkolu Nr 1 w Milanówku.


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano  - Kierownik Referatu Oświaty


 

do góry strony
Pytanie 11-02-2015, Mieszkaniec Milanówka
Czy podobnie, jak miało to miejce w ferie zimowe, będzie zorganizowane w Milanówku "Lato w mieście"? Czy jest możliwość korzystania z dyżurów w godzinach 8-17 przez całe wakacje? Bardzo się cieszę, że ktoś w końcu dostrzegł potrzebę zorganizowania dyżurów w godzinach pozwalających rodzicom odprowadzenie dziecka do szkoły i dojazd do pracy. Brawo Milanówek! Nie ukrywam jednak, że dyżur w godzinach 7:30 - 17:00 byłby lepszym rozwiązaniem, szczególnie dla rodziców, którzy mają daleko do pracy. Zauważyłem, że bardzo dużo dzieci korzystało z całodziennego dyżuru feryjnego.
Odpowiedź 18-02-2015

Szanowny Panie,
Cieszę się, że nowa forma organizacji akcji „Zima w mieście” spotkała się z przychylnymi opiniami mieszkańców. Dziękuję za cenne uwagi, które postaramy się wykorzystać  w przyszłości. Na dzień dzisiejszy nie wiem, jak będzie wyglądała akcja „Lato w mieście”, ale postaram się tak skoordynować pracę wszystkich podmiotów w niej uczestniczących, aby młodzi Mieszkańcy Milanówka nie tylko znaleźli opiekę, ale także miło spędzili wakacje.


Z poważaniem
Wiesława Kwiatkowska
Burmistrz Miasta Milanówka

do góry strony
Pytanie 28-01-2015, Ewa
Witam mam pytanie odnośnie przeczkola na Fiderkiewicza.Czy tak mała placówka musi mieć tak rozbudowaną administrację.To już chyba nie te czasy dublowania stanowisk.
Odpowiedź 09-02-2015

Szanowna Pani,
Podstawowym zadaniem pracowników administracji i obsługi jest zapewnienie sprawnego działania przedszkola jako instytucji publicznej, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości. Rokrocznie przy tworzeniu arkusza organizacyjnego placówki na nowy rok szkolny stan zatrudnienia jest  diagnozowany  i dostosowywany do potrzeb. W chwili obecnej z usług Przedszkola Nr 1 w Milanówku korzysta 432 dzieci w 5 obiektach (ul. Fiderkiewicza, ul. Podgórna,  ZSG 1, SP2, ZSG3). Stan zatrudnienia w tej placówce kształtuje się na następującym  poziomie:
 4 osoby są zatrudnione  na stanowiskach administracyjnych  (główny księgowy, specjalista ds. kadr i płac, sekretarka, kierownik  gospodarczy) oraz  27 osób na stanowiskach obsługi ( intendent, 5 kucharek, 19 pomocy nauczyciela
i 2 pracowników do prac ciężkich).
Zdaniem  dyrektora  przedszkola, odpowiedzialnego za szczegółowy zakres obowiązków pracowników, obecny stan zatrudnienia jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania placówki.


Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty


 

do góry strony
Pytanie 04-09-2014, Zatroskany rodzic.
Witam
Jestem rodzicem ucznia III kl szkoły podstawowej na Zabim Oczku, dlaczego mimo zapewnień że dzieci bedą miały zagwarantowaną opiekę świetlicową tak się nie dzieje? Zostałam zmuszona do tego żeby dziecko jako 6-latek poszło do szkoły gdyz nie przyjęto jej do zerówki 8-godzinnej-brak miejsc. Jako 6-latek moja córka musiala iść do szkoły żeby mieć zapewnioną opiekę ponieważ oboje z mężem pracujemy. Dziś dowiedziałam się że dzieci klas III nie mogą chodzić do świetlicy. Przez te lata od kiedy mieszkam w Milanówku mam wrażenie że prowadzona jest tu polityka antyrodzinna-problem z zapisaniem dziecka do przedszkola ,świetlicy. Rodzice muszą biegać po różnych instytucjach i prosić o rozwiązywanie problemów. Czemu tak się dzieje,przecież o tym że będzie problem z liczbą dzieci na świetlicy wiadomo było przed wakacjami i tak naprawdę nikt nie miał planu co z tym zrobić?
Odpowiedź 08-09-2014

Szanowna Pani!
W związku z dużym zainteresowaniem rodziców opieką świetlicową w Zespole Szkół Gminnych Nr 3 , podjęte zostały działania zmierzające do zwiększenia  liczby miejsc na świetlicy.  W chwili obecnej trwają ustalenia dotyczące możliwości lokalowych i zbierane są informacje od zainteresowanych rodziców. W najbliższym czasie Dyrektor Szkoły przekaże Państwu ostateczne decyzje i rozwiązania.
Z poważaniem


z up. Burmistrza Miasta Milanówka
    Katarzyna Wąsińska-Jano
   Kierownik Referatu Oświaty

do góry strony


Wersja do druku