Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Mirosława Krystyna Opałło

Pani prof. dr hab. Mirosława Krystyna Opałło jest emerytowanym pracownikiem naukowym; ukończyła geografię ekonomiczną na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG), Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a następnie w Instytucie Planowania, Instytucie Gospodarki Narodowej, w Instytucie Rozwoju i Studiów Strategicznych.

Podstawowe kierunki pracy badawczej prof. M. Opałło obejmowały zagadnienia z zakresu: preferencji przestrzennych gospodarki w procesach rozwojowych, metodyki badań ekonomicznej efektywności i czynników lokalizacji inwestycji oraz przemian przestrzennych w okresie transformacji gospodarki, ponadto teorii lokalizacji, polityki regionalnej, geografii przemysłu i miast, planowania i zagospodarowania przestrzennego. Problemy teorii lokalizacji i przemian struktury przestrzennej przemysłu analizowała w powiązaniu z procesami urbanizacji. Była m.in.: wieloletnim członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Komitetu Demograficznego PAN, Naukowej Rady Statystycznej GUS, Regional Studies Association – Sekcji Polskiej, Towarzystwa Urbanistów Polskich. Przewodniczyła wielodyscyplinarnym zespołom badawczym.

Prof. Mirosława Opałko jest autorką 8 książek, przeszło 300 artykułów i ekspertyz z zakresu rozwoju gospodarczego. Przez blisko 8 lat działała w Towarzystwie Miłośników Milanówka jako jego członek-założyciel (1994), a następnie prezes (1994-2002), kierując pracą zarządu przez trzy kadencje. Mimo iż nie jest już członkiem zarządu TMM, nadal uczestniczy w pracach Towarzystwa, m.in. wspierając swoimi artykułami publikacje książkowe o Milanówku. Uczestniczyła w I Forum Kulturalnym TMM, reprezentowała Towarzystwo na imprezach historycznych poświęconych regionalizmowi w Warszawie. Odznaczona m.in: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1967), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1973), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1989), Krzyżem Armii Krajowej (1993) oraz Medalem za Warszawę 1939-1945. Swoje wspomnienia z Powstania Warszawskiego opublikowała w książce „Milanówek – Mały Londyn” – w rozdziale zatytułowanym „Barykada”. W 2002 r walne zgromadzenie TMM przyznało Jej tytuł honorowego członka Towarzystwa. W Milanówku mieszka od października 1944 r. Za zasługi dla organizacji walne zgromadzenie Towarzystwa przyznawało jej w 2002 r. tytuł honorowego członka TMM.

W 2007 roku została uhonorowana statuetką Milanowskiego Liścia Dębu za wieloletni wkład w działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Milanówku.


Wersja do druku