Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij
Strona główna »  Mieszkańcy»  Milanówek Miasto Mieszkańców»  Porządkujemy Przestrzeń Publiczną

Porządkujemy Przestrzeń Publiczną w Milanówku

W ostatnich latach często słyszeliśmy o problemie, jakim jest zaśmiecanie krajobrazu miast przez zalewające je kolorowe reklamy. Problem zaczął dotyczyć już nie tylko dużych miast, ale i tych mniejszych. Chaos przestrzenny i wizualny dominuje nie tylko w miastach polskich, ale i zagranicznych.

Problem ten widoczny jest także w Milanówku. Charakter miasta-ogrodu na każdym rogu przytłaczają banery i różnego rodzaju instalacje reklamowe. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, teraz czas podjąć konkretne działania, których hasło przewodnie brzmi „Porządkujemy Przestrzeń Publiczną”.

Powołany w zeszłym roku Zespół ds. opracowania i realizacji polityki estetyki Miasta Milanówka „obudził się po zimowym śnie” i zaplanował podjęcie działań pod hasłem „Porządkujmy Przestrzeń Publiczną”.

Jeśli posiadacie Państwo na swoich nieruchomościach reklamy, upewnijcie się, że zostały posadowione zgodnie z przepisami. Wielu z Państwa może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale umieszczenie reklamy na terenie nieruchomości wiąże się to z koniecznością spełnienia pewnych wymogów prawnych:

  • urządzenia reklamowe powinny zostać zgłoszone do Starosty Grodziskiego na podstawie przepisów Prawa budowlanego,
  • Reklamy znajdujące się w pasie drogowym powinny zostać umieszczone zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych;
  • Umieszczenie reklam nie może naruszać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • umowę dzierżawy terenu pod reklamę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim, gdyż podlega ona opodatkowaniu.

Niebawem odwiedzą Was bowiem przedstawiciele Urzędu Miasta i Straży Miejskiej w celu sprawdzenia legalności tych reklam.

Działanie to rozpoczyna kampanię mającą w rzeczywisty sposób oczyścić nasze Miasta z nadmiaru kolorów i kształtów, nie wpisujących się w styl Milanówka. Chcemy Państwa zachęcić abyście wspólnie z nami włączyli się do działań zmierzających do przywrócenia estetyki przestrzeni publicznej. Pierwszym krokiem, który możecie wykonać sami to …  zdjęcie banerów ze swoich posesji.

Miasto natomiast zaplanowało na ten rok takie działania jak opracowanie Systemu Informacji Miejskiej (zawierającego ujednolicone standardy dla urządzeń umieszczanych w przestrzeni publicznej), inwentaryzacje reklam, opracowanie alternatywnej komunikacji dla przedsiębiorców oraz przygotowanie uchwały w sprawie uchwalenia Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Planowane działania są elementem Programu Milanówek Miasto Mieszkańców, a część z nich także  będziemy konsultować z mieszkańcami za pośrednictwem ankiet i powołanej wkrótce do życia Społecznej Rady ds. Estetyki Milanówka.

Do zobaczenia w estetycznym Milanowku!

Plik do pobrania:

Zobacz również:


Zdjęcia z akcji zdejmowania banerów w październiku 2015 r.

Wersja do druku